Vill du stötta scouternas Julmarknad lördag 18 november?

Hej alla scouter, föräldrar och vänner!
Nu är det snart jul igen och därmed är det dags för Ucklums equmeniascouters årliga JULMARKNAD.


Lördag 18 november vid Ucklumskolans fotbollsplan kl. 14.00-16.00
equmeniascout har julmarknad varje år för att samla in pengar till verksamheten. Vi skänker alltid 25 % av behållningen till något välgörande ändamål som syftar till att förbättra tillvaron för barn runt om i världen. I år har scouterna bestämt att vår gåva ska gå till att hjälpa de syriska flyktingbarnen i Libanon att få gå i skolan.


Nu behöver vi ER hjälp för att göra julmarknaden så bra som möjligt!
Vi behöver; bidrag i form av bakverk, bröd, sylt, saft och annat ätbart till vår handelsbod, samt alla former av hantverks- och slöjdarbeten. Kanske är just DU duktig på att sy, sticka, virka, måla, snickra, smyckestillverkning eller att binda kransar eller havrekärvar? Vi tar tacksamt emot allt ni har att erbjuda oss – alla bidrag är välkomna och inget bidrag är för litet!


Ditt bidrag kan du lämna i Missionskyrkan fredagen den 17:e från kl. 18.00-20.00.
Du som vill kan även komma och hjälpa till med förberedelser på fotbollsplanen på fredagen från kl. 18.00 och före/under själva julmarknaden på lördagen. Kontakta Samuel eller Susanne så ger vi dig ett uppdrag.


Har du några frågor? Kontakta Samuel 0730–699 331 eller Susanne tel. 0703-776 486


VI SES PÅ JULMARKNADEN!