Bana väg för Herren

Observera

Denna text publicerades första gången den 21 december, 2017. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Bibelordet från Jesaja 29 fick inleda dagens gudstjänst. Else Hörnsten-Flogér var mötesledare. Ted Örnberg läste sin egna dikt ”Tänk om fredens timme” och därefter sjöng han ”Bereden väg” och ”Jag vet en väg som leder”.

Ted Örnberg

Adventspsalmerna ljöd i församlingssången till Cecilia Strömbergs orgeltoner. Birgitta Lanhede var dagens förkunnare.

Birgitta Lanhede och hennes man Per som ofta följer med på gudstjänsterna.

Hon utgick från dagens evangelietext om Johannes döparen. Vad är min roll? Johannes var ovanlig och unik, åt, klädde sig, talade annorlunda. Men han fick förbereda för Messias. Han var särskilt utsedd för att tjäna Gud. Hans budskap var att vända om och döpa sig. Om och om får vi upptäcka vad sanningen betyder för oss. Är vi villiga att följa? För Johannes var det ingen dans på rosor. Att följa Guds vilja är ändå det bästa. Varför satt Johannes i fängelse i stället för att gå ut och vittna. När vi tvivlar får vi påminna oss om alla bevisen i bibeln och i våra liv.Vi får vända oss till Jesus. Jesus budskap var modernt för 2000 år sedan och likadant idag, Guds kallelse gäller hela livet. Vi får ha tillit till Jesus. Guds kallelse gäller inte bara präst eller missionär i Afrika. Gud kallar alla. Låt oss ställa oss till förfogande. Allt kristet engagemang börjar i mötet med Jesus. Våga vara salt och ljus inte bara i vår kyrka. En livsstil, handling och ord som visar på Jesus. Jesus lärjungar Andreas och Petrus, Andreas nämns inte så mycket om i bibeln. Men han tog med sig Petrus och andra människor till Jesus. Vi får be för varandra. Efter predikan tog Cecilia upp kören ”Här är jag inför ditt ansikte, Här är jag till ditt förfogande. Jesus, jag längtar att få gå där du vill bruka mig”. Ted avslutade med sången ”Vi tänder ett ljus i advent”.