Maggans café på Levar EFS – Ekumeniska veckan

Observera

Denna text publicerades första gången den 3 februari, 2018. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Maggan Forsberg hälsade välkommen till det café som hon öppnar en gång om året. Hon berättade om hur Jesus stillade stormen och hennes bön var att stormen inte skulle bli något hinder för den ekumeniska veckan. Vi får vända oss till Jesus när det stormar runt omkring oss. Chorum Pastorum sjöng och spelade kända sånger tillsammans med publiken. AnnKi Örnberg, piano, Urban Lundström, bas, Elisabeth Sjölund, cajon-trumma, Cecilia Strömberg, gitarr, Gun Molander-Lindahl, dragspel samt Ulf Gustafsson, Eva Branzell, Ewa Klarström-Karlsson, Carin Nygren och Helen Hörnlund sång. Sångarglädjen var stor när den andliga sångskatten presenterade.

Chorum Pastorum
Chorum Pastorum (Alla är ej med på denna bild)

Helen Hörnlund berättade om vaksamhet. Hon sa på jobbet att hon skulle på älgsafari och den kvällen fick hon se älgar på fyra olika ställen. Men Gud gav henne vaksamma ögon så hon fick se dem. Hon läste även en betraktelse från fjolårets talare Carl-Olof Hultby från Hemmets vän. Rubriken var ”Motiverad att kämpa”. Den talade om att vi församlingar och kristna inte får ge upp utan fortsätta att tjäna Gud.

Bredda smörgåsar
och tre sorters kakor.

Som vanligt dukade Maggan med två bagerskor och medhjälpare ett gott fikabord. Alla var överens om att det inte skulle dröja ett år till nästa gång.