Ekumenisk Indienkväll
Publicerat 30 augusti, 2018
Observera
Denna text publicerades första gången den 30 augusti, 2018. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.
En solig augustikväll inbjöd Hörnsjö EFS och SMK till en ekumenisk Indienkväll i missionskyrkan. Cecilia Strömberg inledde med en psaltarpsalm och psalmen ”Hur ljuvligt Jesus namnet är” sjöngs unisont. Kvällens gäster Maria Mondal bor i Indien tillsammans med sin man Dev. Maria som är utbildad lärare upplevde kallelsen att göra något mer än att vara lärare så hon reste till Indien där hon lärde sig de språk som är vanligast i den del av Indien där de bor, hindi och bengali. Maria visade bilder och berättade om deras arbete i Indien som bedrivs av ”Hope of India”. Fadderbarnsverksamhet, skolundervisning är några exempel. Dev sjöng en sång på hindi och en sång på bengali.

Maria höll även en andakt med utgångspunkt från ”lilla bibeln”, Johannes 3:16. Hon talade även om ordet tröst, att få ta emot från Gud för vårt eget liv. ”Nappen” – trösten från Gud ger inga biverkningar som ex. alkohol kan göra. Gud är vår källa som vi får söka först. Maria plockade även ut bokstäverna i ordet tröst och delade hurdan vår Gud är. T som i trygg, R i rättvis, rättfärdig, rådgivare, Ö i ödmjuk, över allt, S i segraren, sann och T i trofast, trovärdig. De sjöng till avslutning välsignelsen på ett av deras språk. Fikaborden stod dukade och gemenskapen fortsatte.