Gökotta
Publicerat 15 juni, 2022
Observera
Denna text publicerades första gången den 15 juni, 2022. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.
I år kunde vi hålla gökotta på Björnlandskullen. Den startade för 98 eller 99 år sedan då ungdomar från Björnlandsbäck och Hörnsjö/Holmbacka strålade samman på berget. Efter några år ville även de äldre vara med. Anders Nyström berättade detta i inledningen. 5 personer vandrade från Toet i Holmbacka och övriga 23 gick uppför Jakobs stege från Björnlandsbäck i blandade åldrar från bebis till 87 år.

På vägen mötte vi två oväntade fyrbenta som stannat kvar i vårt landskap.

Väl framme på Björnlandskullen tog vi fram våra fikakorgar innan själva gökottan kunde börja. Anders Nyström var mötesledare. I bibeln talas om många berg.

Josefine Weinehall sjöng tillsammans med oss alla med gitarrkomp av Filip Eldegyll ”Så stor är vår Gud”.

Anders läste två av dagens texter från Psaltaren 113 och Romarbrevet 11. Tillsammans sjöng vi psalmen ”O store Gud”. Johan Wikström predikade utifrån Matteus 28 där det står om missionsbefallningen.

Den första kyrkan var en rörelse med olika bakgrunder. Läkare och en fiskare tillsammans. Det var omöjligt att tänka sig. Jesus kunde umgås med alla. Vilka kunde umgås med vilka? Detta hände några år innan Jesus gick till döden. Det var blasfemi. Jesus avrättades för att vara Guds son. De kristna dömdes inte för vad de trodde utan för vad de gjorde. Rom krävde 100 % lojalitet till Ceasar. De kristna satte sin tillit till Jesus först och främst. Missionsbefallningen. Det var en kultur där det påverkar allt. Lärjungarna var en radikal grupp, de skulle göra alla till lärjungar. Mitt bud är att ni ska älska varandra. Att göra alla till lärjungar är ett viljebeslut. Allt det ni läst i toran handlar om Jesus. De satte Jesus först. Han lät sig hyllas som en kung.
Missionssöndag där vi får bli lärjungar. Tro är hur jag lever och agerar. Tron hänger på Jesus. Jag tittar in i mig, hur lever jag mitt liv? Vad prioriterar jag? Vi faller i det här. Jesus var full av nåd. Jesus var mest tillåtande och revolutionerande. Jag kan inte sprida så mycket tro. Vad kommer från dina händer. Tro sprids genom din närvaro och dina prioriteringar.



Efter predikan sjöngs sången ”Vi tror”. Gudstjänsten avslutades med bön och Johan delade välsignelsen. så fick vi vandra ner från berget och våra vägar skildes åt. Detta år hölls en ”gökotta” på eftermiddagen på Pengsjögården. Där fick de möjlighet att vara med de som inte orkar gå upp på berget.


Blommorna Förgätmigej som blommade i Holmbacka får symbolisera att detta är en tradition som inte får glömmas bort. De kommer att forska vidare om det blir 100-årsjubileum nästa år eller året därpå.