Bibelns dag i Församlingsgården
Publicerat 26 januari, 2023
Observera
Denna text publicerades första gången den 26 januari, 2023. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.
Ulf Gustafsson fick hoppa in som ersättare för Veronica Andersson som var sjuk. Han berättade om bibelns dag som uppmärksammas över vår värld denna vecka.

Det handlar mycket om att ha bibeln i centrum. Bibelsällskapet har varit med och översatt bibeln till 134 språk. Bibeln är ord men innehållet är handling. Det finns en bibelläsningsplan så att man har ett bibelord för varje dag. Bibeläventyret är riktat till skolan. Det finns också barnbiblar som man ger ut. 1 Sam 15:22 bibelord för tisdagen. Det är viktigare att höra Guds röst än att blidka Gud på olika sätt. Man kan behöva tolka bibelordet för att kunna förstå. Ett bibelställe måste förklaras av andra bibelord för att bilda lära. Men man kan ändå komma till olika slutsatser vad bibelordet säger. Handlar kristen tro bara om att agera eller handlar det om att odla mitt andliga liv, be mera, tro starkare osv. Är något bättre och sämre att engagera sig, eller bli en varm och personligt kristen. Urban Widholm sa en gång: De församlingar som går framåt bryr sig om hur människor har det. Församlingen kan fostra till ett andligt liv som bara är i kyrkorna. Istället skulle vi ut och göra socialt arbete. Det är viktigt med helgelsen och hur det kristna livet levs. Koncentrera dig på vad Jesus gjort för dig så kommer människor att göra det Jesus vill i vardagen. Om du förmår att måla Kristus för människors ögon så behöver du inte säga vad de ska göra. Det finns spänningar som inte alltid är så lätt att reda ut. 2 Tim 2: 1-7, Ef. 6:10-18. Nu ska jag klä på mig Kristus, börjar med sockarna osv. Paulus var en pedagog. Han drog sedan jämförelsen med idrottsmannen. 1kor 9:25 Om man är kristen är det ett Guds verk. Det är bara nåd och vi får vila i hans godhet och jag får göra så gott jag kan. Att vara kristen är också att kämpa hela tiden som Paulus säger. Vara vaksam mot alla frestelser, läsa bibeln ofta och be mycket. Fil. 2:12-13 Paulus ser inte ut att ha problem 2 Petr.1:4-8 Jesus har gjort precis allt och vi har fått del av gudomlig natur. Paulus och Petrus betonar att Gud arbetar i oss och därför arbetar vi med honom. Gud verkar, därför verkar också jag. Även om det är svåra saker som man får gå igenom så får man vara trygg i ett sammanhang. Genom allt så får man ha en tro på att man får vara en del av ett delmål i ett sånt här triumftåg. Det handlar inte om hur långt man hunnit på vägen utan att man har en vilja att följa Jesus. Viktigt att vi vågar vara kyrka.
Samlingen avslutades med ett vittnesbörd hur Gud kan uppmana oss att gå. Därefter knäppte vi våra händer till bön.
Fikat stod framdukat med varm franska med pålägg.