Nyår på Skogskapellet

Åter ett år har gått och det var dags summera året i våra kyrkor. Som vanligt gjorde vi det i Skogskapellet. Helen Hörnlund hälsade välkommen med några tankar inför ett nytt år och året som gått. Psalmen ”Gud är trofast” sjöngs. Helen berättade vad som hänt månad för månad i Missionskyrkan och EFS. Cecilia Strömberg och Helen sjöng refrängen på ”Han är min sång och min glädje”. I februari uppmärksammades ekumeniska veckan och i en av samlingarna talades över sången ”Gör det lilla du kan”. Cecilia och Helen sjöng första versen av nämnda sång.

Ted Örnberg sjöng solo i sången ”Spelmannen”.

I samband med påskens samlingar sjöngs första versen på psalmen ”Jesus Kristus är uppstånden”. Braskören brukar sjunga på valborgsmässoafton. En del av kören fanns på plats och sjöng a’cappella ”Längtan till landet”. Innan sommarens sammankomster sjöng Ted sången ”Roines strand”. EFS ansvarade för en gemenskapshelg på sommarhemmet Rödviken. Alla fick då stämma in i psalmen ”O hur världen nu är skön” första versen. Så kom hösten och psalmen ”Här växlar det av dagar år” fick inleda detta .

Ted har skrivit många dikter och framförde två dikter denna kväll. Först läste han ”Hosianna Davids son”. Han sjöng solo i sången ”Giv mig ej glans ej guld ej prakt” med Cecilias pianoackompanjemang. I slutet av året läste Ted dikten ”Gott nytt år”. Vi fick lyssna till en inspelad trumpetfanfar av Lars och Lena Jacobsson. Därefter sjöng Cecilia och Helen sången ”Ett gott nytt år”. Efteråt kunde alla åka till Helen och Dan Hörnlund och äta efterrätt.

Efterrättsbordet.