Stöd våra syskon i Ukraina

Kriget vi bevittnar skapar maktlöshet. Vad kan vi göra för att hjälpa? Just nu behöver Ukraina vårt stöd och vi kan göra två saker: Vi kan BE! Ropa till Gud om fred och frihet. Om vishet för ledarskap, tröst för drabbade och ett slut på striderna.

Vi kan också vara med och stötta våra syskon i Ukraina genom Equmeniakyrkans katastroffond. Pengarna fördelas utifrån förfrågningar från våra samarbetspartners. Gerhard Willelmsen, chef för internationella enheten i Equmeniakyrkan hälsar att hjälp kan nå direkt till arbetet för flyktingar i Moldavien och Polen. Du kan använda bankgiro 900-3286 eller swish 9003286. Märk betalningen ”Ukraina” Mer info hittar du här https://equmeniakyrkan.se/vart-arbete/internationellt/engagera-dig-internationellt/katastroffonden/

Utifrån vårt samarbete med Betaniakyrkan här i Skara vill vi även berätta om möjligheten att stötta via EFKs (Evangeliska Frikyrkan) kanaler in i Ukraina via Europeiska baptistunionens samarbete. Då kan du swisha 900 5588 och märka gåvan ”Ukraina”. Mer info om det hittar du på https://www.efk.se/ukraina

Var med i bön och i offrande!