Arbetsdag vid Equmeniakyrkan Tvärud o Missionshuset Stora Årbotten

Den 2 maj samlades några av församlingens medlemmar till en arbetsdag.  Vi jobbade med olika underhållsaktiviteter på och omkring kyrkan. Inne målades fönstren i stora salen. På utsidan målades norra sidan av väggen på andra våningen och väggen på norra sidan i marknivå tvättades rent från alger.  Ett stort arbete lades ner på att ta bort gräs från parkeringen framför kyrkan. Lekplatsen med gungställning och rutschkana fixades till. Buskarna i slänten ansades och trappen till nedre parkeringen rensades från ogräs. Det blev mycket gjort denna lördag förmiddag. Alla höll avstånd , men det var ändå trevligt att ses och jobba ihop med arbetsuppgifter i kyrkan. Den 16 maj sågs vi igen, lite jobb återstod i Tvärud med målning av fönster, men fokus ligger på scoutlokalerna i Årbotten. Där bar vi in ved, lagade takläckage, sopade mossa av flera tak, skrapade och målade fönster, drog ihop ris inom scoutområdet bakom scoutlokalerna.

P-O Danielsson o Tommy rensar parkeringen.
P-O Danielsson o Tommy rensar parkeringen.
Lena och Solveig rensar trappan.
Lena och Solveig rensar trappan.
Attila målar fönster inne i kyrkan.
Attila målar fönster inne i kyrkan.
Sten-Erik målar väggen
Sten-Erik målar väggen
Karl högt upp på stegen o stryker väggen.
Karl högt upp på stegen o stryker väggen.
Torbjörn o Patrik justerar rutschkanan.
Torbjörn o Patrik justerar rutschkanan.
Nykrattade parkering, va fint!
Nykrattade parkering, va fint!
Olle ansar buskar-
Olle ansar buskar.
Tore tar bort ogräs.
Tore tar bort ogräs.
P-O x 2 och Tommy jobbar med ogräset på parkeringen.
P-O x 2 och Tommy jobbar med ogräset på parkeringen.

 

Andreas och Per målar vedskjulet.
Andreas och Per målar vedskjulet.
Anders o Ulla tar fikapaus
Anders o Ulla tar fikapaus…
Det gör även Putte o P-O
..det gör även Putte o P-O…

och här har vi resten av gånget vid scoutlokalen i Årbotten under fikapausen..
…och här har vi resten av gånget vid scoutlokalen i Årbotten under fikapausen..