Familjen Hyllerud i Equmeniakyrkan i Gunnarskog 26 – 27 mars

-Äntligen är ni här! Så inledde Equmenias ordförande Erica Westerskoog, när hon hälsade familjen Hyllerud från Alingsås välkomna.  Hon syftade då på att det under två års tid hade planerats för en helg för barnfamiljer, men varje gång hade coronarestriktionerna satt stopp. Ordspråket ”Den som väntar på något gott väntar aldrig för länge ” passade verkligen bra denna lördag eftermiddag. Equmeniakyrkan var fylld med förväntansfulla barn och vuxna…  Och så brakade det loss!! I ett högt tempo fick barnen lära känna Emanuel som tillsammans med Estelle och Lily ledde alla i musik, dans och rörelse så hela kyrkan gungade.  Alexandra engagerade sedan barnen med sina dockor Mats & Anita, som lockade till mycket skratt och applåder.  Även hennes rollfigur Osborn Sporre, tog publiken till sitt hjärta när han lärde ut hur man hittar på busiga saker, som att till exempel fylla på mammas schampoflaska med flytande margarin. Under en dryg timme varvades framträdanden av Mats & Anita och Osborn Sporre med sånger och lekar ledda av Emmanuel och Alexandra. Dagen avslutades med korv och bröd till alla. Ett drygt 80-tal barn och vuxna hade kommit från många olika håll för att få vara med.

På söndagens familjegudstjänst fortsatte festen. Wow!! Barnen rycktes med i härliga lekar och sånger och deltog bland annat spontant i att gestalta en bibelberättelse om fem bröd och två fiskar. Summerar man de båda dagarna så var alla som deltagit överens om att dessa hade gett en energikick till både barn och vuxna. Glädje, trygghet, kärlek, tro, kompisskap och omsorg om varandra genomsyrade allt som framfördes från scenen. Ett stort tack gavs till familjen Hyllerud till sist innan det var dags för fika med festliga chokladbollar.

(Den här artikeln har skickats till AN, men ännu inte publicerats 20220406.

Lily, Estelle och Emanuel