Pilgrimsvandring 2022

I dag gick startskottet för säsongens söndagsvandringar, detta år med Frälsarkransen som tema, och dagens plats blev Fredros! Biskop Martin Lönnebo skapade radbandet Frälsarkransen 1995 som ett hjälpmedel i bön och andakt, och detta är grunden för våra samtal. Vi utgick idag från badplatsens parkering och gick först till utsiktsplatsen på Sulvikberget, där det blev fika i solen. Sen samtalade vi en stund om Gudspärlan i Frälsarkransen, om vår Guds storhet, och att vi är burna i Guds famn. Vandringen fortsatte sen längs leden till ”Snickarboa” nära Bygdegården. Där tog vi ett kort stopp och pratade om Tystnadspärlorna, som återkommer på flera ställen i kransen, och vilken betydelse tystnaden kan ha i vardagslivet, särskilt i stressiga perioder. Grusvägen ledde oss tillbaka till bilarna. Tack för idag, och välkommen nästa tillfälle.
Text Lena Angleborg

Kan vara en bild av smycken

Frälsarkransen

Kan vara en bild av 6 personer, personer som står, natur och träd
På väg uppför berget till utsiktsplatsen Foto Lena Angleborg

Kan vara en bild av 10 personer, personer som står och natur
Ett rastbord och en fantastiskt läglig trädstam blev platsen för fikat och första samtalet. Fotot Lena Angleborg
På bergets topp Fotot Ulla Cajdert
Kan vara en bild av träd och natur
Flottningsrännan och den fina gamla stenbron i Fredros. Foto Lena Angleborg