Eddy avtackad efter 10 år i församlingen

I söndags den 12 juni hölls en avtackningsgudstjänst för församlingens pastor Eddy Alexandersson. Han började att jobba i församlingen redan 2012. De första två åren var han inhyrd från dåvarande ÖrebroVärmlandDals-distrikt inom Equmeniakyrkan. Från 2014 anställdes han direkt av Equmeniaförsamlingen i Gunnarskog. Han har förutom sin tjänst i Gunnarskog även arbetet i Östervallskog, och på senare tid i Västra Ämtervik.

Gudstjänsten inleddes med sång av kören K-märkt. Därefter fick Eddy under sin sista gudstjänst hälsa en ny medlem välkommen till församlingen.  Det blev sedan mer sång av både barnen i Kompisklubben, flera grupper och solister. Själva avtackningen inleddes med ett bildspel av Eddy i olika aktiviteter under 10 år.  Därefter riktade församlingens ordförande P-O Ålander ett tack för det arbete som Eddy gjort i bygden.  Efter gudstjänsten bjöds på smörgåstårta och tårta. Det blev också flera tack av bland annat Svenska Kyrkan i Gunnarskog och Equmeniakyrkan i Charlottenberg.  Eddy har ännu inte helt avslutat sin tjänst utan han åker snart på sommarens scoutläger på Ladtjärnstorp innan han tar semester och flyttar med sin familj till Malmö. (texten inskickad till AN 20220615)

K-Märkt inledde gudstjänsten

En ny sånggrupp. Patrik o Erica Westerskoog, Herman Gunner, Elin Östegaard och Marta Crafoord
Eddy avtackas av Alf Dalberg och Karin Johansson från Svenska Kyrkan i Gunnarskog

Olle Algesten bjuder på en sång