Inbjudna till Östansjö på Gudstjänst.

Observera

Denna text publicerades första gången den 22 juni, 2022. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Vännäs missionsförsamling bjöd in oss i Hörnsjö på gudstjänst hos Anders och Kristina Nyström i Östansjö söndagen före midsommar.

Anders och Kristina Nyström

Eftersom det var ett fint regn utomhus fick gudstjänsten hållas inomhus. Stolarna var placerad i två rum, kök och hall så att alla kunde se de som medverkade. Ett 50-tal personer mötte upp. Sture Andersson var mötesledare och berättade lite historik om Björnlandsbäck och Pengsjö och om förfäderna som var aktiva i Björnlandsbäcks missionsförsamling. Sammanfattningsvis så präglades deras liv av tacksamhet och att få bli berörda av Gud. De hade läger i Pengsjö där många tillresande fick bli berörda av Gud.

Sture Andersson

Gudstjänsten började med sången ”Vi är här” där Caroline Hellqvist med gitarr sjöng tillsammans med mötesbesökarna och Carina Carlsson. Torbjörn Carlsson ackompanjerade på gitarr.

Caroline Hellqvist, Carina Carlsson och Torbjörn Carlsson.

De fortsatte sedan med ”Vi vill ge dig äran”. Sture läste från Psaltaren 95:1-6

Elin Lagerhäll pastor i missionskyrkan Vännäs utgick i sin predikan från Titus brev 3:8 ff. Han var en kristen grek på väg till Kreta. De fick en instruktion hur de skulle jobba. Kretensarna ville jämföra Zeus med Kristus. Det råder delade meningar om det var Paulus som skrev brevet. Han är inte rädd för att skriva om sammanhanget. Elin läste från bibelöversättningen ”Messages”. Gud har räddat oss. Vi blir nya människor. Om man varit på ett scoutläger i en vecka har man förvandlats till lort. Man kommer hem till duschen. Smutsen rinner av och man blir som en ny människa. Det blänker om en. Den helige Ande skrubbar bort det ingrodda. Helige Ande älskar att se hur smutsen rinner av. Så var det med kretensarna. Det händer inte bara en gång. Det blir aldrig sinande strömmar. Vi får en god relation med Jesus. Det blir ett helt nytt sätt att leva. Ett nytt andligt liv. Vi är helt vanliga människor. Vi går på gudstjänst och fyller på med lovsång och predikan. Vi glömmer bort att vi är helt nya människor. Guds nåd är inget vi behöver kämpa för. Semester bryter med våra rutiner. Inget är sig likt. Har vi den helige Ande på avstånd eller får den fortsätta att blomstra, tar vi semester från kyrkan. Vi är inte ren för en timme i kyrkan på söndag. Gud vår frälsare har gjort oss till nya människor. I Kolosserbrevet 3 står det att vi ska vara kyrka där vi går fram. Klä er i medkänsla, ödmjukhet, självbehärskning etc. Glöm inte kärleken, den är ett basplagg. Sjung högt av hela ert hjärta. Lev nära honom och med varandra.

Elin Lagerhäll

Caroline, Carina och Torbjörn fortsatte med sången ”Din godhet”

Tillfälle till bön gavs medan sångerna ”Du som är törstig” och ”På dig min Gud förtröstar jag” sjöngs. Böneämnen delades och bads för. Sture delade Herrens välsignelse. Caroline avslutade med sången ”Han går aldrig förbi dig” innan några verser på ”Den blomstertid nu kommer” sjöngs. Därefter gavs tillfälle till fikagemenskap.