Vi startade upp med att fika tillsammans. Eftersom den medverkande uteblev så fick vi improvisera ihop en gudstjänst. Cecilia Strömberg som skötte gudstjänsten inledde med att läsa missionshälsningen från Equmeniakyrkan. Sedan sjöngs psalmen ”Låt mig börja med dig”. Därefter sjöng hon solosången ”Gå”.
Till inledning lästes några ord skrivna av Linda Alexandersson. Hon skriver: ”Om du vandrar i mörkret: Jesus kommer till dig som en soluppgång. Om du inte ser vart du går: Guds ord är en lykta för din fot och ett ljus på din stig. Om du oroar dig för allt mörker som just nu sköljer över den här världen: Ljuset lyser i mörkret och mörkret har inte övervunnit det. Jesus vill gå på din sida och styra dina steg in på fredens väg. Så gå med Gud. Jesus går med dig”.
Därefter sjöngs psalmen ”Gud är trofast”.
Sedan lästes en betraktelse skriven av Carl-Olof Hultby med rubriken ”Var vaken och håll ögonen öppna”. Han talar om vikten att vara vaken om man är på en badstrand som barnvakt eller om man kör bil. Det kan sluta som en katastrof. Sedan skriver han om olika bibelställen i bibeln där vi uppmanas att vara vakna. Ett av dessa bibelställen är liknelsen om de 10 brudtärnorna där 5 saknade olja. Oljan är människans privata egendom och man kan inte låna av någon annan. Löftet om att bli fylld av den helige anden är lika personligt. Jesus har lovat Andens närvaro till alla som tror på honom. Det är ett löfte till den enskilde. Därför måste vi smälta det allvarliga budskapet som gäller mycket i livet, att det kan bli för sent. Det gör ont att upptäcka att det är för sent att älska, försonas, hjälpa till hälsa på eller när det är slut, blir för sent att ta emot Guds frälsning. Men än är nådens tid. Idag är frälsningens dag. Jesus vill väcka oss med sin helige ande så vi får vara brinnande facklor som lyser i mörkret tills Jesus kommer.
Sedan önskades psalmen ”Hela vägen går han med dig”. Cecilia sjöng sedan sångerna ”Gud har omsorg om dig” och ”Han är trofast”.
Hanna Simonssons betraktelse över dagens text fortsatte vår gudstjänst där rubriken var: ”Släpp taget och ta emot något större”. ”Ibland kan våra egna förväntningar sätta upp ramar för hur vi tror att Gud ska verka. Och det är lätt att bli besviken när verkligheten ser annorlunda ut. Men här påminns vi om att Guds plan överträffar ofta vår egen förståelse. Jesus kommer inte bara för att befria en liten grupp utan Han kommer som världens frälsare. Jesus döper i vatten och ande för att visa Guds väg av kärlek och förvandling. Hur kan vi då låta våra egna förväntningar öppnas för vad Gud faktiskt vill göra i våra liv. Kanske innebär det att släppa några idéer eller tankar för att ta emot något ännu större”.
Tillfälle gavs för bön för våra böneämnen samt kyrkans problem med fruset vatten. Mötet avslutades med psalmen som också var en önskepsalm, ”Se jag vill bära ditt budskap Herre”. samt ”Välsignelsen”. Vid gudstjänsten samlades in offer till Equmeniakyrkans internationella mission.