Globala veckan: ”Den viktigaste förändringen startar i oss själva”

Observera

Denna text publicerades första gången den 17 november, 2014. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Historien är full av heliga krig. Nu är det hög tid för helig fred! Kyrkornas globala vecka 16.23 november handlar om trons möjligheter att skapa fred som är mer än frånvaron av krig. En rättfärdig fred, som lovar frihet och rättvisa. En fred mellan stater och mellan människor.

Under Globala veckan uppmärksammar kyrkor och organisationer gemensamt rättvisefrågor i gudstjänster och aktiviteter. Den firas varje år i november.

– Jag vill göra något bra med mitt liv, något verkligt meningsfullt, säger Amani som bor i Sudan’s huvudstad Khartoum.

Hon är en ung student och en av ledarna i dialogprojektet, ”Sustained Dialogue”, som drivs av Life &Peace Institute (LPI) tillsammans med Babiker Badri Scientific Association for Women’s Studies (BBSAWS) på Afhad university for Women (AWU) i Khartoum, Sudan. Universitet riktar sig enbart till kvinnor och har flera tusen studenter från hela Sudan.

Läs hela artikeln här.