Nu öppnar sommargården Bäcken

Den 22 juni öppnar Sommargården Bäcken – en oas i Mariestad. Många har längtat och nu är det dags!

Öppettiderna blir tills vidare mellan 14.00 – 20.00, varje dag fram till 16 augusti.

I år blir det lite annorlunda då vi vill vara trygga med att vår verksamhet inte bidrar till smittspridning av covid-19. Utifrån det har vi begränsat vårt caféutbud och kommer enbart ha sittplatser på verandan och utomhus.

Minigolfen är öppen ungefär som vanligt och det finns handsprit för klubbor och bollar. Skulle klubborna vara slut eller borden fullbelagda kommer vi tillfälligt sätta upp skylt att det är FULLSATT och då får nya gäster antingen återkomma eller vänta en stund tills några andra gäster lämnat Bäcken.

Allt detta gör vi av omsorg om våra gäster!

Vi kommer under sommaren följa utvecklingen för covid-19 och vid behov anpassa och ompröva öppettider och utbud.

Varmt välkommen till Bäcken!