Bokcirkel – God Jord

Tänk om det finns ett bättre sätt att leva?

I den här boken får du inspirerande och informativa svar på tre grundläggande frågor alla behöver kunna besvara för att vända om till hållbara, härliga liv: varför, vad och hur? Varför ska vi bry oss om planetens välmående?

Vad säger Bibeln och den moderna forskningen om miljöfrågorna? Hur kan privatpersoner, församlingar och den världsvida kyrkan göra skillnad i denna mänsklighetens största utmaning? På ett inspirerande, positivt och praktiskt sätt förklarar Johannes Widlund hur vi med kärleken till Gud och hans skapelse som drivkraft kan skapa den förändring som måste ske.

Vare sig du aldrig läst en bok med ett skapelseperspektiv förut, eller om du är väl inläst på området, kommer du förhoppningsvis få nya tankar om hur kristen tro kan påverka positivt i hållbarhetskrisens skugga.

Var: Svallidens missionskyrka

Tider: Onsdagar klockan 18:30-20:00.

Dagar: 13/10, 10/11, 8/12, 12/1.

Boken: Kan köpas genom oss. Den finns också att låna som strömmande ljudbok på Oskarshamns bibliotek. Boken måste beställas senast den 26/9.

Kostnad: 200 kronor om du köper boken genom oss, annars ingenting.

Anmälan och frågor: Till Magnus Spång, 070 – 243 23 25, pastor.magnus@gmail.com.

Hemsida: www.equmeniakyrkan.se/svalliden