Flatåsbrunch med Emanuel Karlsten: Vad gör sociala medier med oss som människor?

Hur fick vi överhuvudtaget kontakt med en annan människa innan mobiler, mejl och Facebook? Och hur påverkar våra nya sätt att kommunicera våra sociala och känslomässiga liv? Om 90-talet var decenniet då vi proppade nätet med informationen har 10-talet varit decenniet då vi fyllt det med känslor. Vi ställer oss frågan vad detta gör med oss och våra relationer? Digitala medier har förändrat vårt sätt att skapa och upprätthålla relationer, men är det också så att de i grunden förändrar dem?

Lördag 12/9 kl. 10:30 –12:30

Vi fortsätter med bruncher i Flatås på ett Coronasäkert sätt. Vi erbjuder max 50 fysiska platser på föreläsning med Emanuel Karlsten. För att säkra din plats kan du boka en biljett. Om du vill chansa så kom ändå, vi brukar sällan vara fler än 50, men där går tyvärr taket. Det går också att följa eventet på Facebook live och se i efterhand. Boka din biljett på länken nedan och betala på plats. Pris: 50 kr. Macka (även vegansk) och kaffe/the ingår. (Du kan ta ett foto på biljetten för att slippa skriva ut.)

billetto.se/e/emanuel-karlsten-biljetter-473263