Julfest på Trettondagen

Torsdag 6 januari kl 16- cirka 18.

Vi samlas nere i kyrkan kring dukade bord och vid ankomst får var och en sin plats kring bord om 4 personer. Det blir samvaro, quiz och andakt. Vi äter julsmörgås, kaffe med kaka.
För att följa senaste restriktionerna har vi hela samlingen sittandes med goda avstånd kring borden. Alla är välkomna och anmälan sker på Facebookeventet eller till Gunilla på gunillapalmquist57@hotmail.com eller sms till 073-553 48 15

Om du får förkylningssymtom stanna hemma.

Medverkan: Martin Karlsson m fl

Välkommen!

Equmeniakyrkans åtgärder efter restriktionerna 23/12
Samlas fler än 20 personer (också barn och unga inräknade) inomhus utan krav på vaccinationsbevis måste församlingen vidta särskilda smittskyddsåtgärder:

  • Deltagarna ska ha en anvisad sittplats.
  • Sällskap ska kunna hålla ett avstånd om minst 1 meter i sidled samt framåt och bakåt från andra sällskap.
  • Antalet deltagare i ett och samma sällskap får vara högst 8 personer. Om ett sällskap uppgår till fler än 8 deltagare ska den som anordnar sammankomsten eller tillställningen dela upp sällskapet.https://equmeniakyrkan.se/…/aktuell-information-med…/