Påskens samlingar

Observera

Denna text publicerades första gången den 7 april, 2020. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Ett träkors på en höjd med utsikt över Hornborgarsjön
Påskveckan är här och i år blir den på flera sätt annorlunda för många av oss. Med anledning av coronaviruset har vi behövt ställa in flera av våra samlingar i kyrkan (klicka på denna länk för uppdaterat program). Men även om vi inte möts i kyrkans lokaler så håller likväl kyrkan oss samman i en gemenskap. En gemenskap i tron på Jesus Kristus. Här nedan kan du ta del av påskens budskap genom Bertil Carlsson och Kaisa Svennberg.

 

Bertil CarlssonLångfredagen –
Betraktelse med Bertil Carlsson (Text att läsa)
Påskdagen –
Betraktelse med Bertil Carlsson (text att läsa)
Påskandakt med Bertil Carlsson (ljud och bild)

 


Påskdagen –
Predikan med Kaisa Svennberg (ljud och bild)