Midsommar i Gräfsnäs

Varje midsommar anordnas ett större firande i Gräfsnäs slottspark med program från kl.17.00. Equmenia Gräfsnäs Sollebrunn är medarrangör. Här nedan finner du programmet för midsommarafton 2026.

Dans runt midsommarstången vid Gräfsnäs slottsruin.


Midsommarafton i Gräfsnäs slottspark 2026

10.00 Midsommarstången kläds uppe på borggården vid Gräfsnäs slottsruin. Varmt välkomna ni som vill hjälpa till att klä stången. Medtag gärna en sekatör om du har.

17.00 Midsommarstången reses.
Barnlekar, dans runt midsommarstången.

17.45 Rufus Rambler trollar.

18.30 Byakamp, kom och delta!

19.15 Konsert Dias Nsumbo med vänner.

20.00 Folklekar och polonäs till vårt eget husband.

21.00 Andakt med Pia Mitchell och musik med Jan-Olof Hermansson.


Under firandet finns möjlighet att köpa fika, glass, våfflor, korv och hamburgare. Vi tar Swish och kontanter, EJ kort.

Har du svårt att gå från parkeringen fram till borggården vid slottsruinen där firandet går av stapeln? Säg då till våra parkeringsvakter att ni behöver bli framkörda/köra fram till bron. Kom gärna 1/2 timma i förväg. Senare blir det svårt att komma fram med bil.

Varmt välkomna!
/equmenia i Magra, Nossebro och Sollebrunn/Gräfsnäs


För att midsommarfirandet ska kunna fortleva behöver vi vara många som hjälps åt. Kan du tänka dig att hjälpa till? Vi skulle bli väldigt glada om du kunde hjälpa till en eller två timmar på midsommarafton. Är du ny kommer du att få jobba ihop med någon som har varit med förr. Ingen uppgift är svår. Följande uppgifter finns.

Parkeringsvakt, sälja fika i slottsruinen eller sälja korv och glass. Man kan också få hjälpa till att plocka ihop dagen efter, då ses vi kl.9 på morgonen.

Är du intresserad? Sms:a eller ring Cia Persson på mobil 070 – 527 93 65 efter kl.16. Det är kul att vara volontär på midsommar. Om vi är många som hjälps åt så orkar vi fortsätta med denna fina tradition i fler år framöver.