Fasteutmaningen

Fastan inför Påsk. 40-dagar då vi får utmanas att släppa taget om något jordiskt för andras bästa och för att få se lite mer av det himmelska. Välkommen med i vår fasteutmaning – HÅLLBARHET & HELHET. Varje onsdag kl 20.00 på Zoom ända fram till påsk.

Vår pastor Kaisa inleder med att hålla ett föredrag om Hållbarhet & Helhet. Därefter ger hon varje onsdag fram till påsk en kort inspiration till fasteutmaningen med avstamp i den sk avfallstrappan. Men fasteutmaningen handlar om BÅDE det yttre och inre livet. Zoomlänken till inspirationstillfällena på onsdagar kl.20.00 hittar du här https://us02web.zoom.us/j/9256200606 … det är samma länk som vi använder till våra andakter. För att se föredraget och inspirationstillfällena i efterhand kan du klicka på länkarna nedan.

Föredrag om Hållbarhet & Helhetklicka här

Inspirationstillfälle 1 – Minimeraklicka här

Inspirationstillfälle 2 – Återbrukklicka här

Inspirationstillfälle 3 – Materialåtervinningklicka här

Inspirationstillfälle 4 – Energiåtervinningklicka här