Midsommarfirande i Gräfsnäs slottspark

På midsommarafton fredagen den 23 juni blir det ett härligt midsommarfirande på borggården vid Gräfsnäs slottsruin. Klockan 10.00 är alla som vill välkomna för att hjälpa oss att klä midsommarstången. Klockan 17.00 startar vi firandet med att resa midsommarstången och där runt dansa till klassiska sånger som små grodorna och moster Ingeborg. Under kvällen blir det en barnteater med Barret och Bäret, ett midsommar quiz och en byakamp. Den senare delen av kvällen bjuder på en konsert med gruppen Spring City och mer dans kring midsommarstången i form av folklekar och en polonäs (en långdans). En andakt med Kaisa Svennberg avslutar kvällen då det också blir sång och musik med Sandra Wristel och Josefine Höggärde. Under firandet finns det försäljning av fika, glass och grill. Varmt välkomna!

Arrangörer: Equmenia Gräfsnäs/Sollebrunn, Magra och Nossebro