Scoutläger i Flötemarken

Observera

Denna text publicerades första gången den 18 juni, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Scouter och ledare från Equmeniakyrkan i Ed har tillsammans med 250 ungdomar och ledare från Smögen, Klövedal, Bengtsfors, Bäckefors, Kungälv, Ucklum, Stenungsund – Stora Höga, Vänersborg och Trollhättan varit på läger.

Precis hemkomna från Flötemarken, med en hel del blöta kläder, men med många roliga och viktiga minnen.

Trots det ganska kalla vattnet var det inte många som avstod från badet. Nästan 4 kubikmeter ved eldades upp och många släpkärror med mat åts upp.

Ett par ledare var där två dagar efter lägret och kunde konstatera att det var bra att lägret var avslutat, för där det stora mattältet stod och dit scouterna gick för att hämta mat hade en stor björk ramlat ner.

Var Redo!

Alltid Redo!