Equmeniakyrkans Uppdrag Väst med Rickard Lundgren

Observera

Denna text publicerades första gången den 15 september, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Från och med i höst arbetar Rickard Lundgren som evangelist på 25% i region väst förutom sin tjänst som samordnare för det församlingsgrundande arbetet på 50%. Som evangelist kommer Rickard under hösten bygga och samordna team i samarbete med ungdomspastorer i olika församlingar. Teamen kommer sedan att resa ut i regionen för att stödja församlingar i gudstjänst, evangelisation, ungdomsmöte mm. Vi kallar denna satsning för Uppdrag Väst. 

Det går redan nu att kontakta Rickard om det finns intresse att kalla ett team till just er församling. I mån av tid kan han även besöka församlingar för möteshelger.

Det var just det Equmeniakyrkan i Dals-Ed gjorde helgen den 7 – 8 sept för en inspirationshelg tillsammans med Rickard.

Mobil:070 2355098

rickard.lundgren@equmeniakyrkan.se