DALSLANDSBÖN online

Dalslandsbön

Bön

Det är snart påsk när jag sitter här på kontoret i Equmeniakyrkan och ser ut över ett soligt Ed. Nu ser jag att det ser ut som vintern kommer på en liten visit igen. Men som vi hörde i gudstjänsten på söndag så är det ju nu nio månader till jul, så lite julstämning blir väl inte helt fel eller?… 😉

Jag vill idag inbjuda dig till påskens samlingar och alla övriga samlingar i vår kyrka och tillsammans med andra kyrkor. Det är verkligen gott att komma tillsammans och känna gemenskap med varandra och få vara i Guds gemenskap tillsammans. Du hittar program på vår hemsida. equmeniakyrkan.se/dalsed/

I morgon kväll, onsdag 29 mars börjar något nytt här i Dalsland. Dalslandsbönen som var hos oss 4 mars vill bjuda in alla som vill till en digital bönesamling via Zoom. Om du inte har använt Zoom innan är det egentligen bara att säga ”ja” till alla frågor du får när du trycker på länken du hittar här. https://us02web.zoom.us/j/86286054368

Vi tror att bönen är viktig och att vi tillsammans kan få stå starka i bön för Dalsland, våra församlingar och vår värld. Hoppas så många som möjligt försöker att vara med på detta. Jag kommer att vara en av dem som tar emot dig när du loggar in. Du behöver inte säga något eller visa bild. Men du är välkommen att vara med.

Nu går Dalslandsbön online!

Sista onsdagen i varje månad träffas vi på zoom mellan 20:00-21:00 för att be för Dalsland!

Dessa onsdagar är planerade:

Onsdag 29 mars 20:00-21:00

Onsdag 26 april 20:00-21:00

Onsdag 31 maj 20:00-21:00

Onsdag 28 juni 20:00-21:00

Klicka på länken nedan så kommer du direkt till bönesamlingen. Vi kommer att använda samma länk varje gång https://us02web.zoom.us/j/86286054368

Varmt välkommen!

Gud välsigne dig!

Med vänlig hälsning

Pastor Åge 😊

Tlf: 072 244 46 71