Samtalskväll om EU-migranter

Observera

Denna text publicerades första gången den 2 september, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Onsdagen den 2 september möttes nästan 40 personer för att lära sig mer om utsatta Eu-migranter. Micael Grenholm och Hans Lindholm berättade om sina erfarenheter. Hans har besökt ”Uppsala-romer” i deras hem i Rumänien och kunde vittna om förhållanden där. Micael gav även ett teologiskt perspektiv på ämnet. Han slog också fast att det inte handlar om ligor utan om familjer som försöker hitta en dräglig tillvaro. Både Hans och Micael uppmanade oss att dela med oss av det vi har till tiggarna. Ge en slant i deras muggar, prata med dem, sätt in pengar till Hoppets stjärnas arbete i Rumänien, eller till någon organisation som jobbar med tiggares situationen här i Sverige.