Höstlov i kyrkan

Under höstlovet har det varit full fart i kyrkan!

Observera

Denna text publicerades första gången den 28 oktober, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Vecka 44 är det höstlov för alla skolbarn. På måndag eftermiddag samlades ett tjugotal barn på övervåningen i Östervåla Missionskyrka. Vi spelade spel, pysslade, tittade på film och spelade innebandy. Vi fikade också tillsammans innan vi avslutade med att leka kurragömma i kyrksalen. Vi (Sara och Chrille) hoppas att kunna ha lovaktiviteter även på sportlovet. mms_img-17528252961

Klockan fem kom cirka 25 ungdomar för att ”lana” i kyrkan. De hade med sig sina datorer och tv-spel och stannade i cirka två dygn. Det blev inte så mycket sömn men desto mer spel, pizza, läsk och skratt. Några spelade också klassiska vanliga spel som monopol. mms_img-11606279921mms_img-19767279641