Vi välkomnar vår nya pastor Samuel Wångehag
Publicerat 7 augusti, 2018
Observera
Denna text publicerades första gången den 7 augusti, 2018. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.
Jag heter Samuel Wångehag och jag ser med glädje fram emot att börja som ny pastor i Östervåla i september.
Det känns som en stor förmån för mig att få bli välkomnad till Equmeniakyrkan Östervåla, och tillsammans med hela församlingen vill jag nu vara med och bygga Guds rike och verka för att evangeliet ska få utrymme att visa sin underbara kraft.
Om jag ska beskriva mig själv så är jag en levnadsglad smålänning med stort intresse för sport, historia, litteratur och att följa med i vad som händer i samhället, både i Sverige och utomlands. Sommartid tillbringar jag gärna så mycket tid som möjligt vid kusten i Blekinge, där min familj har ett sommarställe.
När jag var tonåring och bodde i Småland så väcktes en längtan att lära känna Gud, läsa Bibeln, studera teologi och dela med mig av detta till andra. Detta har följt mig genom livet och på olika vägar har nu denna längtan, eller man kanske kan säga ”kallelse”, fört mig till Östervåla.
För några år sedan upplevde jag att det fanns en djupare längtan att få vara med och arbeta för Guds rike och att få betjäna människor med Guds ord. Då bestämde jag mig att utbilda mig till pastor i Equmeniakyrkan.
De senaste fem åren har jag varit pastor i Sigtuna Baptistförsamling och dessförinnan arbetade jag tre år i Uppsala Baptistförsamling.
/Samuel Wångehag