Gudstjänster i coronatid

Världen är fortfarande drabbad av sjukdomen covid-19. I Östervåla har vi, tack och lov, klarat oss lindrigt undan. Vi har alla hjälpts åt att följa de restriktioner Folkhälsomyndigheten givit oss.

För Equmeniakyrkan i Östervåla har det inneburit att nästa all vår ordinarie verksamhet satts på sparlåga. De aktiviteter och samlingar vi har kunnat genomföra utomhus har vi fortsatt anordna, men allt annat har vi avstått ifrån.

Sedan i maj har vi haft alla våra gudstjänster utomhus med ordentligt avstånd mellan varandra och gott om handsprit. Guds har varit god mot oss – endast en söndag har det regnat. Vi fortsätter att ha gudstjänsterna utomhus under hela september (om det inte regnar för då ställer vi in). Önskas kyrkfika tar man med sig själv.

I oktober ser vi fram emot att fira den första gudstjänsten inomhus sedan i våras. Denna kommer att omgärdas av den omsorg och det skydd som virusspridningsrisken kräver. Mer information om detta kommer.