Equmenia Söderhamn

Imorgon är det Reformationsdagen, eller Sexagesima som den här söndagen i kyrkoåret också kallas. Vi bjuder in till Kairosgudstjänst. Kairos är ett uttryck som kan översättas med Guds tid, och Kairosgudstjänster är en särskild form av lekfolksledda gudstjänster i vår församling. Temat för gudstjänsten är ‘Det levande Ordet’. Vi kommer bland annat att få träffa Papegojan som slutade härmas. Medverkar gör Magnus Hjelmblom med textläsning, gudstjänstledning och betraktelse, Anton Hjelmblom med textläsning och Samuel Hjelmblom, Kerstin Åkered och Sverker Åkered med sång och musik. Välkommen!

Observera

Denna text publicerades första gången den 23 februari, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Equmenia Söderhamn shared Equmeniakyrkan Söderhamn’s post.
Välkommen på Kairosgudstjänst i Equmeniakyrkan Söderhamn imorgon kl 11!

Imorgon är det Reformationsdagen, eller Sexagesima som den här söndagen i kyrkoåret också kallas. Vi bjuder in till Kairosgudstjänst. Kairos är ett uttryck som kan översättas med Guds tid, och Kairosgudstjänster är en särskild form av lekfolksledda gudstjänster i vår församling. Temat för gudstjänsten är ‘Det levande Ordet’. Vi kommer bland annat att få träffa Papegojan som slutade härmas. Medverkar gör Magnus Hjelmblom med textläsning, gudstjänstledning och betraktelse, Anton Hjelmblom med textläsning och Samuel Hjelmblom, Kerstin Åkered och Sverker Åkered med sång och musik. Välkommen!