Equmenia Söderhamn

Observera

Denna text publicerades första gången den 1 april, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.


På lördag 6 april kl 10-12 är det dags igen för Familjescout, scouting och friluftsliv för hela familjen. Vi leker, pratar och skrattar och lär oss mer om sånt som scouter behöver kunna, till exempel att klä sig rätt för friluftsliv, hantera kniv, yxa och såg, göra upp eld och laga mat ute i det fria. Som vanligt lever vi efter mottot ’det finns inga dåliga väder, bara dåliga kläder’. Familjescouting handlar om att inspirera till friluftsliv och aktiv fritid, så vi försöker vara ute så mycket som möjligt.

https://www.facebook.com/events/527430884445486/?event_time_id=527430891112152

Om du vill veta mer, ställ en fråga i evenemangets kommentarsfält eller kontakta Equmenia Söderhamn. Välkommen!