Equmenia Söderhamn

”En klassisk krock är förstås den mellan modern lovsång och psalmer på orgel. Men varför ställa dem emot varandra?” ?
I Equmeniakyrkan Växjö finns en grupp musiker som försöker visa att det inte behöver finnas någon splittring. De har spelat in några låtar och de finns nu på Spotify! Tanken är att de ska kunna användas också av dig. Arrangemangen är enkla och kan anpassas efter ditt sammanhang. Lyssna, sjung med och sprid gärna vidare!

Observera

Denna text publicerades första gången den 18 april, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Equmenia Söderhamn shared a post.
”En klassisk krock är förstås den mellan modern lovsång och psalmer på orgel. Men varför ställa dem emot varandra?”

”En klassisk krock är förstås den mellan modern lovsång och psalmer på orgel. Men varför ställa dem emot varandra?” ?
I Equmeniakyrkan Växjö finns en grupp musiker som försöker visa att det inte behöver finnas någon splittring. De har spelat in några låtar och de finns nu på Spotify! Tanken är att de ska kunna användas också av dig. Arrangemangen är enkla och kan anpassas efter ditt sammanhang. Lyssna, sjung med och sprid gärna vidare!