Equmeniakyrkan Söderhamn

Publicerat 


Det är okej om du inte är okej – särskilt när du konfronteras med en pandemi som vänder uppochner på världen. Det är okej att vara en taco – och att veta att, oavsett vad, mitt i allt, så är du älskad! Det är okej att ha både Jesus och en psykolog i sitt liv! Och om du behöver någon att prata med, även i karantän, låt inte fysisk distansering också få betyda emotionell eller social isolering. Lyft luren, ring någon, våga be om hjälp. Det var aldrig tänkt att vi skulle klara oss helt på egen hand!

Det är okej om du inte är okej – särskilt när du konfronteras med en pandemi som vänder uppochner på världen. Det är okej att vara en taco – och att veta att, oavsett vad, mitt i allt, så är du älskad! Det är okej att ha både Jesus och en psykolog i sitt liv! Och om du behöver någon att prata med, även i karantän, låt inte fysisk distansering också få betyda emotionell eller social isolering. Lyft luren, ring någon, våga be om hjälp. Det var aldrig tänkt att vi skulle klara oss helt på egen hand!