Equmeniakyrkan Söderhamn

Idag firar vi Kanelbullens Dag. Den finns kanske inte direkt med i kyrkoåret, men denna dag är en dag att ta tillfället i akt att inse att när vi delar en fika är vi alla faktiskt ganska lika. Ett enda bord, en enda mänsklighet. Varje bord är ett altare. Smaka och se att Gud är god (Ps. 34:9). Må din dag vara fylld av kanelbullar och möten med Gud själv och människor skapade i Hans avbild.

Idag firar vi Kanelbullens Dag. Den finns kanske inte direkt med i kyrkoåret, men denna dag är en dag att ta tillfället i akt att inse att när vi delar en fika är vi alla faktiskt ganska lika. Ett enda bord, en enda mänsklighet. Varje bord är ett altare. Smaka och se att Gud är god (Ps. 34:9). Må din dag vara fylld av kanelbullar och möten med Gud själv och människor skapade i Hans avbild.

Läs mer >>