Equmeniakyrkan Söderhamn

Första torsdagen i månaden och det betyder Taizémässa! Som vi har längtat! Dags igen för Taizémässa – en enkel och kontemplativ gudstjänstform med stämningsfulla sånger, stillhet, kort skriftläsning, bön och enkel nattvard. Sångerna kommer från ekumeniska kommuniteten Taizé i Frankrike och har blivit världsvida. Kom och sjung, be och finn nådens otvungna rytm i vardagen, kom och bara var. (Och vet du förresten att du alltid kan komma till Equmeniakyrkan varje torsdag kväll? Är det inte Taizémässa är det öppen kyrka.)

Första torsdagen i månaden och det betyder Taizémässa! Som vi har längtat! Dags igen för Taizémässa – en enkel och kontemplativ gudstjänstform med stämningsfulla sånger, stillhet, kort skriftläsning, bön och enkel nattvard. Sångerna kommer från ekumeniska kommuniteten Taizé i Frankrike och har blivit världsvida. Kom och sjung, be och finn nådens otvungna rytm i vardagen, kom och bara var. (Och vet du förresten att du alltid kan komma till Equmeniakyrkan varje torsdag kväll? Är det inte Taizémässa är det öppen kyrka.)

Läs mer >>