Equmeniakyrkan Söderhamn

Med anledning av både Region Gävleborgs skärpta allmänna råd och regeringens förbud mot sammankomster har Equmeniakyrkan och Equmenia Söderhamn beslutat att OMEDELBART STÄLLA IN ALL GRUPPVERKSAMHET, ALLA SAMLINGAR OCH ALLA GUDSTJÄNSTER SOM SKER FYSISKT i både församlingens och ungdomsföreningens regi. Beslutet gäller tills vidare, och omprövas av vår risk- och krisgrupp först när smittspridningsläget förbättrats, de allmänna råden ändrats, förbuden hävts och/eller förutsättningarna ser annorlunda ut. Vi följer regelbundet utvecklingen och återkommer med kontinuerlig information allt eftersom. Vi behöver vara rädda om varann och alla ta ansvar för att få bukt med smittspridningen av coronavirus.

Vi arbetar för fulla muggar att kunna ställa om en del verksamhet till digitala lösningar så att vi kan vara tillsammans också på håll.

Om du prenumererar på vårt nyhetsbrev får du varje vecka en uppdatering om vad som händer, liksom en del att fundera kring om veckans texter. Du prenumererar enkelt genom att besöka https://bit.ly/equnyheter

– Torsdagens vardagbibelskola “Bibel, bön och bröd” ställer om och kommer att äga rum via videokonferenslösningen Zoom och/eller via telefonkonferens.
– Söndagens planerade pilgrimsvandring kommer att ställas in och istället äga rum via Zoom och/eller telefonkonferens.

Följande verksamheter är just nu pausade:
– Svenska för föräldralediga i samverkan med Studieförbundet Bilda
– Spelmansgillets övningar i Equmeniakyrkan (vänd dig direkt till Gillet med eventuella frågor)
– Speak Up!
– Språkcafé och läxhjälpen
– All körverksamhet och körövningar
– Stickgruppen
– Torsdagskvällarnas “öppen kyrka”
– Gud och godis

Kyrkliga handlingar som inte kan skjutas upp kan i undantagsfall ske med högst 8 deltagare inklusive alla medverkande och givetvis med adekvat fysisk distansering.

Vill du besöka Equmeniakyrkan och/eller Equmeniagården bör du i förväg kontakta oss genom att ringa, sms:a eller mejla för att boka tid. Våra anställda finns också tillgängliga via sociala medier, video- och telefonkonferens via Zoom, mejl och via telefon. Våra kontaktuppgifter hittar du här: https://equmeniakyrkan.se/soderhamn/vart-team/

Vi tackar för visad förståelse och ber om Guds särskilda omsorg över dig under dessa utmanande, svåra och för många, ensamma, tider när ingenting riktigt är som vanligt. Vi vill avslutningsvis stämma in i den bärande längtan och den bön som aposteln Paulus ger uttryck för i Filipperbrevet:

“Gud kan vittna om att jag längtar efter er alla med Kristi Jesu ömhet. Och min bön är att er kärlek ständigt skall växa…” (Fil. 1:8-9)

Var rädd om dig!

Med anledning av både Region Gävleborgs skärpta allmänna råd och regeringens förbud mot sammankomster har Equmeniakyrkan och Equmenia Söderhamn beslutat att OMEDELBART STÄLLA IN ALL GRUPPVERKSAMHET, ALLA SAMLINGAR OCH ALLA GUDSTJÄNSTER SOM SKER FYSISKT i både församlingens och ungdomsföreningens regi. Beslutet gäller tills vidare, och omprövas av vår risk- och krisgrupp först när smittspridningsläget förbättrats, de allmänna råden ändrats, förbuden hävts och/eller förutsättningarna ser annorlunda ut. Vi följer regelbundet utvecklingen och återkommer med kontinuerlig information allt eftersom. Vi behöver vara rädda om varann och alla ta ansvar för att få bukt med smittspridningen av coronavirus.

Vi arbetar för fulla muggar att kunna ställa om en del verksamhet till digitala lösningar så att vi kan vara tillsammans också på håll.

Om du prenumererar på vårt nyhetsbrev får du varje vecka en uppdatering om vad som händer, liksom en del att fundera kring om veckans texter. Du prenumererar enkelt genom att besöka https://bit.ly/equnyheter

– Torsdagens vardagbibelskola “Bibel, bön och bröd” ställer om och kommer att äga rum via videokonferenslösningen Zoom och/eller via telefonkonferens.
– Söndagens planerade pilgrimsvandring kommer att ställas in och istället äga rum via Zoom och/eller telefonkonferens.

Följande verksamheter är just nu pausade:
– Svenska för föräldralediga i samverkan med Studieförbundet Bilda
– Spelmansgillets övningar i Equmeniakyrkan (vänd dig direkt till Gillet med eventuella frågor)
– Speak Up!
– Språkcafé och läxhjälpen
– All körverksamhet och körövningar
– Stickgruppen
– Torsdagskvällarnas “öppen kyrka”
– Gud och godis

Kyrkliga handlingar som inte kan skjutas upp kan i undantagsfall ske med högst 8 deltagare inklusive alla medverkande och givetvis med adekvat fysisk distansering.

Vill du besöka Equmeniakyrkan och/eller Equmeniagården bör du i förväg kontakta oss genom att ringa, sms:a eller mejla för att boka tid. Våra anställda finns också tillgängliga via sociala medier, video- och telefonkonferens via Zoom, mejl och via telefon. Våra kontaktuppgifter hittar du här: https://equmeniakyrkan.se/soderhamn/vart-team/

Vi tackar för visad förståelse och ber om Guds särskilda omsorg över dig under dessa utmanande, svåra och för många, ensamma, tider när ingenting riktigt är som vanligt. Vi vill avslutningsvis stämma in i den bärande längtan och den bön som aposteln Paulus ger uttryck för i Filipperbrevet:

“Gud kan vittna om att jag längtar efter er alla med Kristi Jesu ömhet. Och min bön är att er kärlek ständigt skall växa…” (Fil. 1:8-9)

Var rädd om dig!

Läs mer >>