Equmeniakyrkan Söderhamn

Under den ekumeniska bönegudstjänsten igår tände vi ljus och bad för vår bygd och för alla kristna församlingar i och kring vår stad: för Svenska kyrkan i Söderala, Ljusne, Mo-Bergvik och Skog, för Svenska kyrkan i Söderhamn och Sandarne, för Svenska kyrkan i Norrala och Trönö, för Svenska kyrkan i Söderhamn och Sandarne, för Norrtullkyrkan, för Norrala missionsförsamling, för Equmeniakyrkan Mohed, för Equmeniakyrkan Söderhamn, för Equmeniakyrkan Skog, för katolska församlingen och för eritreansk-ortodoxa Tewahdo-kyrkan.

Gud, tänd din kärleks eld i oss, låt oss glädja oss åt våra olikheter och se att det är Kristus som förenar oss. Låt Kristi ljus lysa över oss och Kristi kärlek uppfylla oss alla på många olika sätt. Tack för den mångfald och den vackra mosaik som är din kyrka i vår värld och i vår bygd. Amen.

Under den ekumeniska bönegudstjänsten igår tände vi ljus och bad för vår bygd och för alla kristna församlingar i och kring vår stad: för Svenska kyrkan i Söderala, Ljusne, Mo-Bergvik och Skog, för Svenska kyrkan i Söderhamn och Sandarne, för Svenska kyrkan i Norrala och Trönö, för Svenska kyrkan i Söderhamn och Sandarne, för Norrtullkyrkan, för Norrala missionsförsamling, för Equmeniakyrkan Mohed, för Equmeniakyrkan Söderhamn, för Equmeniakyrkan Skog, för katolska församlingen och för eritreansk-ortodoxa Tewahdo-kyrkan.

Gud, tänd din kärleks eld i oss, låt oss glädja oss åt våra olikheter och se att det är Kristus som förenar oss. Låt Kristi ljus lysa över oss och Kristi kärlek uppfylla oss alla på många olika sätt. Tack för den mångfald och den vackra mosaik som är din kyrka i vår värld och i vår bygd. Amen.

Läs mer >>