Equmeniakyrkan Söderhamn

Nu på söndag kl. 11 har vi den stora glädjen att få ha Lennart Renöfält med oss i vår Zoomgudstjänst. Lennart är en mångfacetterad, intressant och inspirerande person med många, många strängar på sin lyra. För att nämna bara några: Equmeniakyrkopastor, teolog, regional kyrkoledare, med ett livslångt engagemang i kyrkan och världen med bl a klimat-, miljö- och rättvisefrågor såväl nationellt som internationellt. Han är ett livs levande exempel på vad som händer när vår tro får engagera hela vårt jag, i helighet och helhetssyn, rättfärdighet och rättvisa. Han är också en mycket god vän till vår församling, och sina många bedrifter till trots, en ödmjuk, varm, jordnära och grönfingrad hälsning som kopplar upp sig till vår Zoomgudstjänst från gården i Marma en bit utanför stan för att dela med sig av vad Gud lagt på hans hjärta för just denna söndag, Heliga Trefaldighets dag. Ingrid Brammås är också med på ett hörn med sång och musik, liksom pastor Erik… men det vore inte detsamma utan dig! Missa inte! Varmt välkommen! (Du kommer med “som vanligt” på skärmen eller i luren. Detaljer i en av bilderna.) 🪴 🌞 ⛪️ 💻 📞

Nu på söndag kl. 11 har vi den stora glädjen att få ha Lennart Renöfält med oss i vår Zoomgudstjänst. Lennart är en mångfacetterad, intressant och inspirerande person med många, många strängar på sin lyra. För att nämna bara några: Equmeniakyrkopastor, teolog, regional kyrkoledare, med ett livslångt engagemang i kyrkan och världen med bl a klimat-, miljö- och rättvisefrågor såväl nationellt som internationellt. Han är ett livs levande exempel på vad som händer när vår tro får engagera hela vårt jag, i helighet och helhetssyn, rättfärdighet och rättvisa. Han är också en mycket god vän till vår församling, och sina många bedrifter till trots, en ödmjuk, varm, jordnära och grönfingrad hälsning som kopplar upp sig till vår Zoomgudstjänst från gården i Marma en bit utanför stan för att dela med sig av vad Gud lagt på hans hjärta för just denna söndag, Heliga Trefaldighets dag. Ingrid Brammås är också med på ett hörn med sång och musik, liksom pastor Erik… men det vore inte detsamma utan dig! Missa inte! Varmt välkommen! (Du kommer med “som vanligt” på skärmen eller i luren. Detaljer i en av bilderna.) 🪴 🌞 ⛪️ 💻 📞

Läs mer >>