Equmeniakyrkan Söderhamn

Äntligen! Vi konstaterar med glädje och lättnad att Folkhälsomyndigheten fr o m idag lyfter flera av de restriktioner vi levt med under det senaste året, och att vi, för första gången på riktigt länge, har den stora glädjen att få bjuda in till fysiska gudstjänster och fysiska samlingar!

Så här gör vi: nu på söndag kl. 11, samlas vi till ”Kyrka utan väggar”-gudstjänst, en enkel och avskalad friluftsgudstjänst med nattvard, gemenskap och sång och musik i kyrkans trädgård tillsammans med bl a Erik Lennestål och Göran Westerlund. Vid dåligt väder flyttar vi in i kyrksalen. Efter gudstjänsten, oavsett väderlek, har vi möjlighet att samlas till kyrkfika i kyrkans trädgård. Även om de efterlängtade lättnaderna nu äntligen kommit, vill vi samtidigt påminna om att vi fortfarande måste hjälpas åt att vara försiktiga, hålla avstånd och respektera alla smittskyddsåtgärder vid alla fysiska samlingar. Mötesvärdar och ledare informerar om vad som gäller och hur vi hjälps åt på bästa sätt och fortsätter att följa alla de nu rådande restriktionerna för allas säkerhet.

Äntligen! Vi konstaterar med glädje och lättnad att Folkhälsomyndigheten fr o m idag lyfter flera av de restriktioner vi levt med under det senaste året, och att vi, för första gången på riktigt länge, har den stora glädjen att få bjuda in till fysiska gudstjänster och fysiska samlingar!

Så här gör vi: nu på söndag kl. 11, samlas vi till ”Kyrka utan väggar”-gudstjänst, en enkel och avskalad friluftsgudstjänst med nattvard, gemenskap och sång och musik i kyrkans trädgård tillsammans med bl a Erik Lennestål och Göran Westerlund. Vid dåligt väder flyttar vi in i kyrksalen. Efter gudstjänsten, oavsett väderlek, har vi möjlighet att samlas till kyrkfika i kyrkans trädgård. Även om de efterlängtade lättnaderna nu äntligen kommit, vill vi samtidigt påminna om att vi fortfarande måste hjälpas åt att vara försiktiga, hålla avstånd och respektera alla smittskyddsåtgärder vid alla fysiska samlingar. Mötesvärdar och ledare informerar om vad som gäller och hur vi hjälps åt på bästa sätt och fortsätter att följa alla de nu rådande restriktionerna för allas säkerhet.

Läs mer >>