Equmeniakyrkan Söderhamn

Imorgon samlas vi i Equmeniakyrkans trädgård kl. 11.00 till en härlig utegudstjänst i kyrkans trädgård (som vi ser till att ha avrundat innan vi överröstas av nationaldagsfirandet från Oscarsborg som börjar kl. 12 – sen fikar vi tillsammans ute!) Det blir sång och musik med Göran Westerlund och gitarren och Erik delar några tankar kring dopet denna den 1:a söndagen efter trefaldighet.

Den 11/7 har vi dessutom den stora glädjen att få bjuda in till dopgudstjänst i vår kyrka. Och vi har även plats för dig om du själv eller någon i din närhet önskar vandra dopets väg och på det sättet låta dig omfamnas av Guds öppna famn. (I vår fina och breda kyrka tillmötesgår vi både de riktigt små liksom de riktigt gamla – och alla däremellan: alla som på sin egen bekännelse vill låta döpa sig, liksom de föräldrar som önskar låta sina barn döpas in i Kristus.)

Imorgon samlas vi i Equmeniakyrkans trädgård kl. 11.00 till en härlig utegudstjänst i kyrkans trädgård (som vi ser till att ha avrundat innan vi överröstas av nationaldagsfirandet från Oscarsborg som börjar kl. 12 – sen fikar vi tillsammans ute!) Det blir sång och musik med Göran Westerlund och gitarren och Erik delar några tankar kring dopet denna den 1:a söndagen efter trefaldighet.

Den 11/7 har vi dessutom den stora glädjen att få bjuda in till dopgudstjänst i vår kyrka. Och vi har även plats för dig om du själv eller någon i din närhet önskar vandra dopets väg och på det sättet låta dig omfamnas av Guds öppna famn. (I vår fina och breda kyrka tillmötesgår vi både de riktigt små liksom de riktigt gamla – och alla däremellan: alla som på sin egen bekännelse vill låta döpa sig, liksom de föräldrar som önskar låta sina barn döpas in i Kristus.)

Läs mer >>