Equmeniakyrkan Söderhamn

🌈 + ⛪️ = ❤️ För två år sedan firade vi en härlig, helig och varm regnbågsmässa för mångfald och allas lika värde i Equmeniakyrkan Söderhamn! Även om pandemin hittills hindrat oss från att åter kunna samlas igen, som tanken var till en ännu större, ekumenisk regnbågsmässa tillsammans med Svenska kyrkan, i samband med Söderhamn Pride, blir vi varma i hjärtat av de fina minnena, och ser fram emot en på många sätt ljusare och mer färgglad framtid. Vi vill med dessa glada minnen och ”vykort” också passa på önska alla en varm och fin #PrideMonth! ”Mina kära, låt oss älska varandra, ty kärleken kommer från Gud, och den som älskar är född av Gud och känner Gud.”(1 Johannesbrevet 4:7) Kärleken vinner!

🌈 + ⛪️ = ❤️ För två år sedan firade vi en härlig, helig och varm regnbågsmässa för mångfald och allas lika värde i Equmeniakyrkan Söderhamn! Även om pandemin hittills hindrat oss från att åter kunna samlas igen, som tanken var till en ännu större, ekumenisk regnbågsmässa tillsammans med Svenska kyrkan, i samband med Söderhamn Pride, blir vi varma i hjärtat av de fina minnena, och ser fram emot en på många sätt ljusare och mer färgglad framtid. Vi vill med dessa glada minnen och ”vykort” också passa på önska alla en varm och fin #PrideMonth! ”Mina kära, låt oss älska varandra, ty kärleken kommer från Gud, och den som älskar är född av Gud och känner Gud.”(1 Johannesbrevet 4:7) Kärleken vinner!

Läs mer >>