Tack för alla goda missionsoffer!

Observera

Denna text publicerades första gången den 2 februari, 2013. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Skriv ut lista för namninsamling för Kongo »

Med glädje ser vi att församlingarna i de tre bildarsamfunden år efter år offrar och ber för den världsvida missionen, även nu när vi är i ett nytt sammanhang – Gemensam Framtid!

Insamlingsperioden för internationell mission har avslutats för den här gången i och med januari månads utgång. Men själv ska jag iväg om några timmar till en församling för att ha missionsgudstjänst i morgon. Missionen lever hela året, men i Gemensam Framtid satsar vi extra under advent- jul och en tid framöver; dvs vi avslutar året och börjar året med focus på mission.

De internationella kontakterna är omistliga i Gemensam Framtid. Därför fortsätter vi med de kontakter de tre bildarsamfunden har haft in det nya sammanhanget. Det gör vi för att vi vill ta ansvar för det vi varit med och byggt upp, för att det är viktigt med igenkänning och för att vi behöver inspiration och utmaning till oss i Sverige

Just den sistnämnda punkten kommer jag att predika över i morgon utifrån slutet av Apg 11, där det berättas om att lärjungarna i Antiochia, som där ”för första gången fick heta kristna”, samlade in pengar och gav som kärleksgåva till församlingen i Jerusalem, varifrån evangeliet hade spritts ut i den då kända världen.

Idag får vi utmanas och ta emot från systrar och bröder världen över och vi får fortsätta att ge och engagera oss. Just nu är det särskilt två områden i världen jag vill lyfta fram i förbön och engagemang:

Mellanöstern och Nordafrika. Två år efter att förändringarnas vindar började blåsa fortsätter kampen för fred och rättvisa i många länder. Särskilt tänker vi på Egypten och Syrien, där vi i Gemensam Framtid har systerkyrkor som vi har en nära relation till (Evangelical Synod of the Nile och Evangelical Synod of Lebanon and Syria), både genom medlemmar som kommit till Sverige från dessa länder och som finns i våra församlingar och genom besök som vi gjort från Sverige i dessa kyrkor.

Kongo Kinshasa är något av ”hjärtat” i många av våra församlingar, där stora missionsinsatser gjorts och där stora behov finns. Kongo är verkligen ett land full av utmaningar!

Just nu pågår  namninsamling för Kongo, där vi tillsammans med många andra organisationer vill att Sveriges regering

* Lyfter upp Kongo på Sveriges dagordning och ställer krav, såväl bilateralt som i EU, på både Kongos makthavare och världssamfundet att bekämpa våldet, bristen på rättssäkerhet, korruptionen samt plundring av landet.

* Uppmanar EU och FN till sanktioner mot alla som bidrar till konflikten.

* Arbetar för att Kongos tillgångar skall komma befolkningen tillgodo.

I den första gemensamma insamlingen för vårt nya samfund – till internationellt arbete – visar prelimära siffror från drygt 70 inrapporterade församlingar att årets insamling, trots allt, backar något. Minus 3,5% är det preliminära resultatet. Fortfarande saknas rapporter från många församlingar, men det brukar inte ändra sig så mycket, enligt George Olvik, insamlingskoordinator på Gemensam Framtid.

Tack för din gåva och för att du är med och förverkligar visionen att förvandla vår värld!

Bertil Svensson, internationell koordinator