Snö och granar

Välkommen till

Region Öst

Karta Region Öst

Välkommen till Region Öst

Region Öst består av församlingar och Equmeniaföreningar som ligger i Östergötlands, Kalmar, Kronobergs och Jönköpings län.

Det finns även några församlingar i Västra Götalands län som tillhör Region Öst, samt en Equmeniaförening i Hallands län.

Kalender

Vi uppdaterar just nu våra kalendrar efter byte av server.

Regionalt arbete

Regionens främsta uppgift är att stötta kyrkans församlingar och föreningar i utveckling och arbete. Det görs på många olika sätt och det här är några av alla de saker vi jobbar med just nu.

Medarbetarinformation

Information och inbjudningar till regionens medarbetare och ideelt engagerade

Läs mer

Kontaktuppgifter

Besöksadress
Equmeniakyrkan
Fjällgatan 16
554 39 Jönköping

Vi jobbar för Region Öst

Christer Gustafsson

Christer Gustafsson

Regionsamordnare Equmenia Öst

0702-54 65 85

christer.gustafsson@equmenia.se

Helena Wiberg

Helena Wiberg

Koordinator Ungdomsledarutbildningen

0702-92 87 67

helena.wiberg@equmeniakyrkan.se

Ida-Maria Brengesjö

Ida-Maria Brengesjö

Evangelist Region Öst

0763-57 26 85

ida-maria.brengesjo@equmenia.se

Johan Einarsson

Johan Einarsson

Församlingsutvecklare Region Öst

0702-30 19 48

johan.einarsson@equmeniakyrkan.se

Jonna Lindroth

Jonna Lindroth

Vik. administratör Region Öst

0765-01 17 02

jonna.lindroth@equmeniakyrkan.se

Lotta Suu

Lotta Suu

Föreningsutvecklare Equmenia Öst

076-5011859

lotta.suu@equmenia.se

Peter Bernhardsson, regional kyrkoledare Region Öst

Peter Bernhardsson

Regional kyrkoledare, Region Öst

072-741 15 11

peter.bernhardsson@equmeniakyrkan.se