Publicerat 

Till jordens yttersta gräns – Temaår

TILL JORDENS YTTERSTA GRÄNS

Ett temaår om Apostlagärningarna 2019-2020

I Apostlagärningarna möter vi en kyrka som korsar gränser. Nationella, kulturella, andliga, sociala och inte minst personliga gränser. I Apostlagärningarna 1:8 får lärjungarna uppdraget att vittna om Jesus till jordens yttersta gräns. Det uppdraget kommer med ett löfte. ”Ni ska få kraft när den heliga anden kommer över er” står det i början av samma vers. Vi hoppas att din läsning av Apostlagärningarna ska få bli ett sätt att möta Gud. Att det får ge dig kraft, inspiration och mod att våga utmana de gränser du möter.

Här finns inspiration och material för att skapa ditt eget temaår. Läs tillsammans med andra, i gudstjänsten eller för dig själv. Dela gärna med dig av era bästa tips och material och glöm inte att anmäla att ni deltar!

För din grupp

Här hittar du material kring Temaåret som passar för grupper.

Läs mer

För dig själv

Här hittar du material kring temaåret som passar för dig själv.

Läs mer

För gudstjänsten

Här hittar du material och tips för hur ni på olika sätt kan förmedla årets tema i era gudstjänster.

Läs mer

För barn och unga

Här hittar du material kring Temaåret som passar för barn och unga. 

Läs mer

Erfarenheter

Har du erfarenhet av att arbeta med bibeltexter på olika sätt? Tipsa oss så fler kan bli inspirerade att arbeta med.

Läs mer

Anslut er till temaåret

Visa att er församling/förening arbetar med temaåret och inspireras genom att se vad andra gör.

Läs mer