UD uppmärksammar Walla Carlsson
Det är inte bara vi i Equmeniakyrkan som är stolta över att ha en sån medarbetare som Walla Carlsson. Nu har även utrikesdepartementet uppmärksammat hennes arbete inför svenska statsbesöket i Litauen.
Publicerat 7 oktober, 2015
Observera
Denna text publicerades första gången den 7 oktober, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.
Det är inte bara vi i Equmeniakyrkan som är stolta över att ha en sån medarbetare som Walla Carlsson. Nu har även utrikesdepartementet uppmärksammat hennes arbete inför svenska statsbesöket i Litauen. Det är hon värd! Nyss fyllde hon 65, men pensionärslivet betyder fortsatt engagemang för henne! Missa inte intervjun med henne på Utrikesdepartementets blogg.
Läs mer på www.swemfa.se
Texten om Walla är på engelska. Nedan finns den översatt.
För att belysa det svenska statsbesöket till Litauen har vi bett olika människor med olika erfarenheter att berätta lite mer om vad som gör den svenska-litauiska relation så speciell, utifrån deras egna uppfattningar och förståelse. Detta är den andra av dessa berättelser.
Walla Carlsson, ordförande i Svensk-litauiska Riksförbundet
Vilket är ditt förhållande till Litauen och Sverige?
Mitt namn är Walla Carlsson och jag har privilegiet att få jobba halvtid i Litauen. Jag arbetar för Equmeniakyrkan i Sverige och Litauen. Jag arbetar med kollegor på Pagalbos Centras i Birzai och är pastor i metodistförsamlingen i Panevezys och dess sociala projekt med barn, ungdomar och äldre. Jag besöker också pojkarnas kriminalvårdsanläggning i Kaunas och kvinnofängelset i Panevezys och andra institutioner. I Sverige är jag pastor i Emmaboda och Vallby och i häktet i Karlskrona.
Har du en favoritplats i Litauen och i Sverige, och vad gör dessa platser så speciellt?
Jag är mycket förtjust i Sventoji, där vi håller våra årliga familjeläger för mödrar och barn, fäder och barn, och församlingen från Panevezys. Det är så underbart att se dem springa runt och leka i sanden och vattnet. Många av dem har aldrig sett havet förut. I Sverige trivs jag i Böda på Öland. Stränderna på de två platserna påminner om varandra. I Litauen finns också många av andra vackra platser att tillbringa tid för sig själv eller i grupp.
Om du skulle beskriva Litauen och Sverige med bara tre ord, vad skulle de vara?
Litauen: fantastiska möjligheter, nyfikenhet och utveckling
Sverige: demokrati, varierande landskap och empati
Vad menar du gör Litauens och Sveriges relation speciell?
Vi såg och tog del i utvecklingen och frigörelseprocessen som fortfarande pågår.
Vad har Sverige och Litauen gemensamt?
Närheten till kusten, natur, vår önskan att vara demokratiskt.
Vad kan vi lära av varandra?
Vi kan lära oss genom vår kultur, sång, dans, musik, sport, ungdomsutbyten, arbetsförmedlingen, etc.
Läs mer på www.swemfa.se
