Allt leva med minnet av framtiden…

Observera

Denna text publicerades första gången den 13 september, 2011. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Under den gångna helgen firade församlingen ”Love of Christ Church” Asbest, Ural, Ryssland sin 20 åriga födelsedag. Den genomgående tanken och känslan denna helg var glädje, tacksamhet till Gud och medvetenhet om Hans nåd inför det framtida arbetet – att få förmåga att lyssna in Guds signaler.

Firandet hade en blandning av olika ingredienser. På lördag em. hyrdes en nöjespark i Asbest där både gamla och unga kunde vara tillsammans. En mängd olika aktiviteter av olika slag fanns. På kvällen var det en riktig ”happening”. En kavalkad av olika upplevelser i församlingen. Mycket skratt och igenkännandets upplevelse. Man presenterade dem som var med från början – en gripande syn.  Det fanns en tämligen stor skara människor ca 30-40 st personer som var med i begynnelsen och som fortfarande bor kvar i Asbest. De blev intervjuade, gav vittnesbörd och fick sedan ett diplom som uttryckte stor tacksamhet. Kvällen blev sen…

På söndagen blev det gudstjänster – 2 st. samt församlingslunch mitt i mellan. Allt började officiellt kl 10.00. Dagen avslutades sedan ca 21.00…  Utifrån detta kan man förstå betydelsen av detta firande. Innan man gick hem var det ett stort tårtkalas men en jättetårta samt dekoration av kyrkan. Alla fick smaka och sedan gick man trötta men mycket glada hem.

Under helgen har olika representanter från olika  kyrkor  medverkat. En av The Russian Church of Evangelical Christians (RCEC) 7 regions biskopar var med: Pavel Ivanovich Dzelnovakov. Vidare Biskop Andrei Berdyshev, Pastor Kent Eggin och Leonid Regheta från Evangelical Covenant Church, undertecknad,  samt en hel rad  lokala pastorer i regionen.

Bild: Kent Eggin, Alexej Kobelev med fru, Leonid Regheta, Pavel Dzelnovakov, Andrei Berdyshev med fru samt Göran Holmberg

Göran Holmberg