Årsmöte nr 67 i Ecuador
Publicerat 2 februari, 2015
Observera
Denna text publicerades första gången den 2 februari, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.
Helgen som gick genomfördes Förbundskyrkan i Ecuadors årsmöte, på kyrkans lägergård i Santo Domingo. Årsmötet kombinerades med ungdomsförbundets och kvinnoförbundets årsmöten, så det var bra uppslutning med drygt 200 personer, de flesta av kyrkans ca 80 församlingar och grupper representerade. Några internationella gäster fanns på plats, bland dem Equmeniakyrkans kyrkoledare Lasse Svensson och Curt Peterson, Förbundskyrkan i USAs avgående missionskoordinator. Varje årsmöte är sig ganska likt, med de olika rapporterna som ska godkännas, från styrelsen, distrikten och de olika skolorna kyrkan äger. Några nya moment kom dock på detta årsmötet, då den traditionella ordinationsgudstjänsten utvecklats så att alla tidigare ordinerade pastorer fick ta emot en stola. Nytt för våra sammanhang, men uppskattat av de flesta. Det var också en akt för kyrkans inhemska missionärer, alltså de som arbetar inom landet men inte med bara en församling. Andrea räknades också in bland dem. Som Departamento de Comunión lanserade vi kyrkans nya logga, med en presentation och upptryckt material till alla församlingar. Det blir helt klart mer proffsigt. Nu är nya hemsidan igång också, titta på https://www.iglesiadelpacto.org
Budgetfrågorna var det som tog mest tid, då mycket kompliceras av landets hela tiden föränderliga lagar. De stadgar som vi nu har är snart 15 år gamla, och många bitar behöver förändras. Nu behövs omgående nya stadgar tas fram, för att uppfylla alla lagens krav, så redan den 21-22 februari blir det ett extrainsatt årsmöte. Stadgeförslag finns sedan tidigare men nu ska en advokat inom ämnet titta på dem.
Så för oss i Departamento de Comunión blir det några veckor till med logistik och planering, innan det kan lugna ned sig.
Paz/ Petter Hermansson, missionär i Ecuador
ps. Bilderna har Emma Gunnarsson tagit.

