Barnkördagen i Stuvsta

Let the love flow!…

…sjöng barnen på barnkördagen som arrangerades i Stuvsta i februari. Och flödade gjorde det verkligen den dagen! Sången, musiken, dansen, energin, gemenskapen och glädjen. Vi blev ett 60-tal barn och ledare från hela Stockholms region som gjorde dagen tillsammans. De lite äldre, från 10 år, fick prova på Soul Children som är kör för tweens med musik anpassad för den åldern med mycket dans och rörelse. De yngres förmåga att lära sig texter och melodier är alltid fantastiskt att uppleva!
Efter en dag med mycket intryck och övande gjorde vi en bejublad konsert med allt vi lärt oss för en fullsatt kyrka.
Sångarförbundet, Equmenia och Bilda genomförde den här dagen tillsammans och vi vill göra fler spännande barnkördagar tillsammans så håll utkik efter nästa!

Kontakta Sångarförbundet för information om nästa barnkördag.