Beachvolley stöttar internationellt arbete

Under 2015 spelade Beachaid in 200 000 kronor till olika projekt världen över. Bland annat till ett beachvolleyprojekt i Kongo-Kinshasa, aidsarbete i södra Afrika och ett projekt för mikroekonomi i Thailand.
Varje år anordnar organisationen cirka 60 turneringar där startavgifterna från turneringarna går till att stötta olika verksamheter.

BeachAid-vinnare Gbg
Paul Nes och Lovisa Skogholm

Under 2015 spelade Beachaid in 200 000 kronor till olika projekt världen över. Bland annat till ett beachvolleyprojekt i Kongo-Kinshasa, aidsarbete i södra Afrika och ett projekt för mikroekonomi i Thailand.
Varje år anordnar organisationen cirka 60 turneringar, bland annat finns Beachaid med under SM-veckan i Falkenberg. Startavgifterna från turneringarna går till att stötta olika verksamheter genom Ge för livet, som drivs av Equmeniakyrkan, Svenska Alliansmissionen och Evangeliska Frikyrkan.
Den första turneringen för 2016 hölls nyligen i Beach center i Göteborg. Paul Nes och Lovisa Skogholm tog hem segern och de valde att ge pengarna från turneringen till ett skolprojekt i Indien och till Beachvolley mot cancer.